TCP/IP

Shko poshtė

TCP/IP

Mesazh nga Admin prej Sat Aug 30 2008, 13:08

Protokolli TCP/IP. Pėr bartjen e tė dhėnave digjitale nė ēdo
rrjeti tė ndėrtuar sė paku nga dy kompjuter dhe njė lidhje transmetuese
e informatave nevojitet protokollimi i tė dhėnave. Nėse ky protokollim
standardizohet pėr disa rrjete, atėherė kemi tė bėjmė me njė sistem tė
rrjeteve qė quhet internet. Sot, c“do transportim (bartje apo shkarkim)
i tė dhėnave nga fletat elektronike, E-Mail, FTP-sė ose transportimet nga ndonjė Telenet i largėt, zbėrthehen nė tė ashtuquajtura "paketa" dhe protokollohet me protokollin
TCP (Transmission Control Protocol). Nė kėtė protokoll futen tė dhėnat mbi paketė dhe tė dhėnat e adresuesit IP (Internet Protocol)

Gjatė kėrkimit tė ndonjė flete elektronike nė internet apo postes elektronike E-Mail,
ju dėrgoni tė dhėna nė rrjetė. Kėto tė dhėna zbėrthehen nė paketa.
Paketat nė vete kanė tė dhėnat pėr adresėn se ku duhet tė mbėrrijnė dhe
numrin e radhės nė tė dhėnėn e dėrguar nė rrjetė.

Pėr arritjen nė adresėn e saktė, tė paketės dhe nė radhėn e duhur brenda tė tė dhėnės
sė dėrgua nė rrjetė, pėrkujdeset protokolli TPC. TCP-ja pėrkujdeset qė
paketat tė transportohen nė adresė tė saktė dhe sipas radhės sė duhur.
Pasi qė tė kenė mbėrri tė gjitha paketat nė adresėn e dėshiruar mbyllet
procesi i transmetimit (bartjes ose shkarkimit).

Sikurse telefonat qė nė rrjetin telefonikė lajmėrohen me njė numėr
tė paracaktuar nga qendra, po ashtu edhe ēdo llogaritės qė kyēet nė
internet ka njė numėr tė quajtur
Adresa IP. Llogaritėsit tė lidhur nė rrjetė quhen Host ose Llogaritės Host.
Kėshtu, kur ju kyēeni me kompjuterin personal nė rrjetė, qendra e juaj,
ju lajmon aty me njė Adresė IP. Keto qendra nė terminologjinė e
pėrdorur sot i quajnė
Provider. Qendra ka llogaritės Host, nė tė cilin lajmėrohet kompjuteri juaj dhe nga aty merre njė Adresė IP statike
me tė cilėn lajmėroheni nė llogaritės tjerė. Disa qendra tė mėdha kanė
funksionet shėrbyese qė ju mundėsojnė klientėve tė tyre njė lajmėrim
(Adresėn IP) dinamikė. Me kėtė shėrbim ju mundėsohet prezantimi i
ndryshėm i Adresės IP tė kompjuterit tuaj nė rrjetet tjera. Mirėpo
lajmėrimi juaj nė qendėr ėshtė i njėjti edhe pasi tė jeni ri lajmėruar
nė qendėr, porse pėr rrjetet dhe llogaritėsit tjerė nė rrjetė, qendra
do tė prezantojė njė Adresė IP tjetėr nga ajo para. Pėr njė gjė tė
tillė klientit i nevojite njė program (software) qė pranon protokollin
TCP/IP. Nė sistemin operativ MS Windows p.sh. ėshtė nėnė regjistrin e Windows dokumenti winsock.dll.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: TCP/IP

Mesazh nga ultimo101 prej Sun Aug 31 2008, 09:08

mire mire....ok dicka e bukur ...komplimenta...
mase sapo te seleksionoj materialet do te flasim me shum, eper protokollet pasi jan eshume te rendesishme
avatar
ultimo101
Admin
Admin

Numri i postimeve : 19
Age : 33
Registration date : 11/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi