Grupet e gjakut

Shko poshtė

Grupet e gjakut

Mesazh nga Admin prej Sat Aug 30 2008, 13:40

Jane percaktuar 4 grupe te medhaja gjaku per njerezit te cilet jane :


  • A
  • B
  • AB
  • 0


Gjithashtu eshte percaktuar edhe rezusi i cili mund te jete
pozitiv ose negativ per cdo gtup gjaku.

Personat me grup gjaku A mund ti dhurojne gjak atyre me grup gjaku A dhe atyre me grup gjaku AB Ndersa mund te marin gjak nga personat me grup gjaku A ose 0.

Personat me grup gjaku B mund ti dhurojne gjak atyre me grup gjaku B
dhe atyre me grup gjaku AB Ndersa mund te marin gjak nga personat me
grup gjaku B ose 0.

Personat me grup gjaku AB mund ti dhurojne gjak vetem atyre me grup gjaku AB. Ndersa mund te marin gjak nga personat me
grup gjaku A,B,AB ose 0.


Personat me grup gjaku 0 mund ti dhurojne gjak atyre me grup gjaku A,B,0
dhe atyre me grup gjaku AB Ndersa mund te marin gjak nga personat me
grup gjaku 0.Pra grupi AB mund te quhet ndryshe edhe marres universal pasi mund te marri gjak nga cdo grup tjeter, Ndersa Grupi 0 mund te quhet dhurues universal sepse mund ti dhurj gjak cdo grupi.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi