Alergjia

Shko poshtė

Alergjia

Mesazh nga Admin prej Sat Aug 30 2008, 13:43

Alergjia
ndaj ilaceve ėshtė njė lloj i posaēėm dhe interesant i alergjisė. Ajo paraqitet edhe te ata
pacientė tė cilat kanė status alergjik, por edhe te ata tė cilėt nuk e
kanė kėtė status.Shkaktarėt mė tė
shpeshtė tė alergjisė janė "baktrimi", salicilatet, "penicilina" dhe
"cefalosporina" - nga barnat, si edhe njė mjet kontrast dhe disa
mirelaksane me rastin e anestezionit. Alergjia e polenit apo astma nuk
kanė lidhje me kėto alergji.

Kjo ėshtė me rėndėsi pėr shkak se mjekėt rėndom e pyesin pacientin nėse
ka alergji nga poleni apo astmėn. Nė qoftė se vuajnė nga ndonjėra nga
kėto sėmundje, mjekėt konsiderojnė se ėshtė logjike qė tė shumtėn tė
kenė edhe alergji ndaj barnave, gjė qė nuk ėshtė absolutisht e saktė.
Pėr shembull, alergjia ndaj penicilinės ėshtė e njėjtė edhe te ata tė
cilėt kanė ndonjė prirje alergjike edhe te ata qė nuk e kanė kėtė
prirje.

Eshte mire qe cdo kush te bej nje test alergjie ndaj ilaceve te pakten por edhe ndaj sendeve apoushqimeve.Gjithsesi ndaj ilaceve duhet ta bej cdokush testin pasi nje komplikacion i thjeshte mund tju coj ne nje gjendje shume te renduar vetem si pasoje e nje pakujdesie.


avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi