Aknet

Shko poshtė

Aknet

Mesazh nga Admin prej Sat Aug 30 2008, 13:50

Aknet jane nje semundje e mirefillte e lekures
dhe si e tille duhet kuruar. Ne estetike ky fenomen quhet "lulezim".
Trajtat e akneve ndryshojne dhe variojne nga karakteristikat dhe permasat. Ato
mund te shfaqen ne moshen e pubertetit, por nuk jane te pakta rastet e shfaqjes
se tyre edhe ne moshat me te medha, ne disa raste edhe te grate ne fillim te
menopauzes. Kjo dermatoze mund te shfaqet vete krejt papritur dhe po keshtu
mund te zhduket. Terapite korrektuese te akneve ndihmojne zonen problematike
per te eliminuar aknet e dukshme dhe per te parandaluar aknet e reja.
Gjithashtu ndihmon ne rigjenerimin e lekures, pasi ne disa raste rrezikon te
mbetet me shenja te thella.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aknet

Mesazh nga Admin prej Sat Aug 30 2008, 14:00

Formimi

Gjate adoleshences, fluksi i hormoneve arrin deri ne superprodhim dhe ne rastet
me te shpeshta mosbalancimi i tyre eshte njeri nga shkaqet. Zonat yndyrore
akumulohen ne folikul (shtrati i qimes). Yndyra krijon nje substance qe quhet
SEBO, i cili shtohet ne lekuren e fytyres duke dale nga folikuli ne siperfaqen
e lekures. Ne zonen e folikules ku ndodhet qelbi zhvillohen baktere, te cilat
clirojne kimikate qe stimulojne inflamim dhe hapjen e folikules. Qelbi dhe
bakteret shkaktojne skuqjen e lekures.
Edituar pėr herė tė fundit nga Admin nė Sat Aug 30 2008, 14:03, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aknet

Mesazh nga Admin prej Sat Aug 30 2008, 14:00

Etapat

Faza fillestare karakterizohet nga pikat e zeza (komendonet), te cilat
sherbejne si tapa qe bllokojne daljen jashte te sekrecioneve. Rezultati eshte
nje reliev qe i detyrohet ketij sekrecioni, qe nuk mund te shkarkohet dhe
grumbullohet duke shkaktuar aknet. Ky eshte efekt i hiperprodhimit te qelbit
nen fluksin hormonal. Ne fazen e dyte krijohet inflamacion lokal i perbere nga
koloni bakteresh. Faza e trete quhet nodulicistit. Ketu krijohen pikerisht
nodule qe jane shume me te veshtira se pucrrat dhe per me teper lene shenja te
paevitueshme ne lekure. Ne moshen adulte mund te shfaqen aknet e perskuqura
vecanerisht te konsumatoret e duhanit.


Edituar pėr herė tė fundit nga Admin nė Sat Aug 30 2008, 14:06, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aknet

Mesazh nga Admin prej Sat Aug 30 2008, 14:01

Ekzaminimi

eshte e domosdoshme te ekzaminohen. Nuk duhet pritur te zhduken vete, sepse
lene shenja te dukshme ne lekure. Meshkujt me kete problem duhet te bejne
kujdes ne perzgjedhjen e aksesoreve te rrojes dhe produkteve ne menyre qe ato
te jene sa me te pershtatshme dhe cilesore. Makinat e rrojes duhen perdorur me
delikatese. Terapite me antibiotike si tetraciklina, eritromicina etj.
keshillohen per raste te renda, sidomos kur shperndarja e tyre perfshin vec
fytyres, shpinen dhe kraharorin. Antibiotiket orale reduktojne bakteret ne
folikul dhe ulin skuqjet, por gjate ketyre terapive shume femra rrezikohen nga
infeksionet vaginale. Ne kete rast nderpritet kura. Ekspozimet ne diell mund
t?i maskojne aknet, por perfitimet jane te perkohshme. Mania e "pjekjes ne
diell" eshte me pasoja. Larjet e shpeshta dhe energjike te fytyres si dhe
perdorimi i laresve qe cojne ne tejtharje te sekrecioneve yndyrore shkakton
pasoja te paevitueshme ne lekure. Te gjitha terapite funksionojne ne menyre te
tille qe te parandalojne aknet e reja. Pas cdo terapie mbeten shenja
pavaresisht nga kujdesi e korrektesia e specialistit. Keto gjurme zhduken
gradualisht me rigjenerimin e lekures, te pakten nje muaj me pas. Terapite ose
konkluzionet i vendos specialisti.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aknet

Mesazh nga Admin prej Sat Aug 30 2008, 14:11Terapia

eshte e rendesishme te personalizohet trajtimi, i cili kalon permes disa
seancave. Keto seanca percaktohen qe ne takimin e pare me klientin. Terapine ne
institut e merr persiper plotesisht specialisti-estet, ndersa terapine e
pavarur ne shtepi vete klienti. eshte e rendesishme te dihet se terapia e
pavarur nxit efektin e terapise ne institut, keshtu eshte konceptuar. Kjo
terapi eshte e vendosur ne nje sistem seti dhe quhet terapi korrektuese. Ne
fillim te terapise mund te operohet me seanca sulmi e me pas periodikisht ne
rend te perjavshem. Ne rastet kritike aplikohen deri ne 10 seanca. Produktet e
paketes aplikohen te alternuara sipas instruksioneve dhe te gjitha penetrojne
ne thellesi te lekures, ne saje te perberjes se tyre organike. Ato balancojne
superprodhimin e yndyres dhe qetesojne aknet. Lekura nuk ndricon me si me pare,
por efekti mat i jep shkelqim natyral. Pas terapise mbeten gjurme te lehta ne
lekure, te cilat ndihmohen nga nje krem i posacem riparues dhe balancues
njekohesisht. Kesaj terapie nuk mund t?i nenshtrohemi ne cdo stine te vitit.
Grate shtatzena perjashtohen nga terapia. Gjate terapise nuk mund te marrim
seanca solari apo te perdorim produkte te cfaredoshme pa sugjerimin e
estetistes, per shkak se lekura eshte teper e ndjeshme ne kete faze. Edhe
perdorimi i lazerit gjate terapise eshte i ndaluar kategorikisht.avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aknet

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi