Parfumi i tepert mund te shkaktoj depresion

Shko poshtė

Parfumi i tepert mund te shkaktoj depresion

Mesazh nga Admin prej Sat Aug 30 2008, 14:18

Grate
qe vendosin teper parfum ne trupin e tyre ndoshta vuajne nga depresioni, - kete
kane zbuluar kerkimet e fundit shkencore. Ne fakt, shqisa e te nuhaturit eshte
e dobesuar te njerezit qe vuajne nga disa semundje. Aftesia e zvogeluar e
shqisave duhet te jete verejtje qe po vuani nga dicka, - porositin shkencetaret
nga universiteti ne Tel Aviv. Kerkuesit thone se depresioni, perpos qe eshte
crregullim psikologjik, ka edhe shkaqe e pasoja biologjike. Ne fakt, ata kane
vertetuar qe pacienteve me depresion u jane zvogeluar aftesite olfaktore,
ndersa me permiresimin e gjendjes mentale edhe ato jane permiresuar. Profesori
Yehuda Shoenfeld nga universiteti ne Tel Aviv, ekspert per semundje autoimune
sic jane artriti, lupusi apo reuma, te cilat zhvillohen kur trupi sulmon
qelizat e tij, ka zbuluar se auto-antitrupat mund te sulmojne sistemin olfaktor
dhe te zvogelojne mundesine e ndjenjes se aromes. Keto zbulime mund te zbatohen
edhe ne paciente te tjere e jo vetem tek ata qe lengojne nga semundjet
autoimune. Mirepo edhe nga me heret eshte e njohur qe aromat mund te ndikojne
fuqishem ne disponim dhe dihet qe edhe tregtaret i perdorin ato per te nxitur
klientet e tyre per te blere.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi