KODI I ETIKĖS DHE DEONTOLOGJISĖ FARMACEUTIKE

Shko poshtė

KODI I ETIKĖS DHE DEONTOLOGJISĖ FARMACEUTIKE

Mesazh nga Admin prej Sun Aug 31 2008, 10:46


Neni 1

Pėrcaktimi

Deontologia farmaceutike ėshė njė bashkėsi parimesh dhe rregullash profesionale, farmaceutike dhe mjekėsore, qė farmacisti duhet
t’i respektojė gjatė ushtrimit tė profesionit. Sjellja e farmacistit
edhe gjatė kohės sė ushtrimit tė profesionit, duhet tė jetė shembullore
nė pėrputhje me dinjitetin qė kėrkon ky profesion.

Farmacistėt janė tė detyruar tė njohin parimet dhe rregullat, qė pėrmbahen nė kėtė Kod.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KODI I ETIKĖS DHE DEONTOLOGJISĖ FARMACEUTIKE

Mesazh nga Admin prej Sun Aug 31 2008, 10:48


Neni 2
Njohja e Urdhrit tė FarmacistėveFarmacisti duhet tė njohė Urdhrin e Farmacistėve si njė ent publik, i cili pėrfaqėson interesat
e pėrbashkėta profesionale tė farmacistėve dhe rregullon marrėdhėniet
midis tyre nė funksion tė profesionit dhe shėrbimit tė publikut.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KODI I ETIKĖS DHE DEONTOLOGJISĖ FARMACEUTIKE

Mesazh nga Admin prej Sun Aug 31 2008, 10:49


Neni 3Njohja e Kodit Deontologjik dhe Betimi i farmacistitĒdo
farmacist, kur regjistrohet nė Urdhrin e Farmacistėve, duhet tė ketė
njohuri tė plota tė Kodit Deontologjik dhe tė betimit tė Hipokratit
(sipas formulimit tė Gjenevės 1948), duke u zotuar se do t’i zbatojė
kėto me pėrpikmėri, nė kėrkesėn me shkrim pėr regjistrim nė Urdhrin e
Farmacistėve tė Shqipėrisė.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KODI I ETIKĖS DHE DEONTOLOGJISĖ FARMACEUTIKE

Mesazh nga Admin prej Sun Aug 31 2008, 10:50


Neni 4Detyrat dhe misioni i Farmacistit1.Farmacisti qė tė ushtrojė profesionin e tij me dinjitet duhet:a) Tė zotėrojė aftėsi teorike dhe praktike profesionale, gjithnjė nė rritje, pėr t’i vėnė nė shėrbim tė pacientit.

b) Tė
veprojė me pavarėsi dhe ndėrgjegje profesionale tė plotė, nė pėrputhje
me principet etike, duke pasur gjithmonė parasysh tė drejtat e tė
sėmurit dhe respektin pėr jetėn e tij.


c) Tė
jetė gjithmonė i vėmendshėm dhe i ndjeshėm ndaj nevojave shoqėrore dhe
shėndetėsore, qė mund t’i paraqiten gjatė ushtrimit tė profesionit tė
tij.


d) Tė
ketė njė sjellje nė pėrputhje tė plotė me detyrėn e tij si punonjės i
kualifikuar i mjekėsisė dhe si pėrgjegjės i drejtpėrdrejtė pėr
shėndetin e njerėzve.


2.
Shkeljet ose mangėsitė gjatė ushtrimit tė profesionit, ashtu si dhe
sjelljet qė dėmtojnė figurėn profesionale ose qė mund tė kenė shkaktuar
njė mungesė shėrbimi apo njė dėm nė shėndetin e tė sėmurit, janė tė
dėnueshme.


3. Farmacisti ka pėr detyrė tė jetė i mirinformuar profesionalisht si dhe tė ruajė formim tė pėrhershėm.

4. Ai ka pėr detyrė tė marrė pjesė nė format e kualifikimit tė vazhdueshėm tė
organizuara ose tė nxitura nga Urdhri i Farmacistėve, nė bashkėpunim me
Fakultetin e Farmacisė dhe me institucionet shtetėrore, si dhe nė
iniciativat e parashikuara nga aktet normative pėrkatėse pėr tė marrė, nė rastet e parashikuara, akreditimet dhe ēertifikimet.


5.
Farmacistit i ndalohet mbajtja dhe dhėnia, pa autorizimin pėrkatės tė
Ministrisė sė Shėndetėsisė, e lėndėve narkotike dhe psikotrope,
natyrore, gjysmėsintetike apo sintetike tė kėtij grupi, qė pėrfshihen
nė listėn e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara pėr kontrollin e
drogave.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KODI I ETIKĖS DHE DEONTOLOGJISĖ FARMACEUTIKE

Mesazh nga Admin prej Sun Aug 31 2008, 11:12


Neni 5Shėrbimi farmaceutikFarmacisti
duhet tė ofrojė shėrbim tė njėjtė pėr tė gjithė, pa dallim moshe,
seksi, race, kombėsie, feje, pikėpamjeje politike, gjendjeje ekonomike,
pozitė shoqėrore etj., duke respektuar nė tė njėjtėn kohė tė drejtat e
njeriut dhe dinjitetin e ēdo individi. Nė rast lufte apo katastrofash
ai duhet tė angazhohet menjėherė pėr tė ofruar ndihmėn e tij, duke u
vėnė nė dispozicion tė autoriteteve kompetente.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KODI I ETIKĖS DHE DEONTOLOGJISĖ FARMACEUTIKE

Mesazh nga Admin prej Sun Aug 31 2008, 11:23


Neni 6Respektimi i traditės dhe sjellja etikeFarmacisti
duhet tė bėjė gjithēka qė ka nė dorė pėr tė respektuar dhe mbrojtur
traditat mė tė vyera tė profesionit, duke praktikuar vazhdimisht njė
standart tė lartė profesional dhe njė sjellje etike tė pėrshtatshme
ndaj tė sėmurit, familjarėve dhe ndaj ēdo personi tjetėr qė i kėrkon
ndihmė.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KODI I ETIKĖS DHE DEONTOLOGJISĖ FARMACEUTIKE

Mesazh nga Admin prej Sun Aug 31 2008, 11:28


Neni 7Kufizime tė aktivitetit profesionalFarmacisti
nė asnjė rast nuk duhet tė pėrfitojė nga kushtet qė i krijon
profesioni. Ai nuk duhet tė pėrdorė postin pėr qėllime pėrfitimi
personal dhe profesional.


avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KODI I ETIKĖS DHE DEONTOLOGJISĖ FARMACEUTIKE

Mesazh nga Admin prej Sun Aug 31 2008, 11:30


Neni 8Ndihma nė raste urgjenteFarmacisti
nuk duhet tė shmangė dhėnien e ndihmės urgjente pėr ēdo njeri qė ka
nevojė, duke kėrkuar njėkohėsisht edhe asistencėn e specializuar
mjekėsore.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KODI I ETIKĖS DHE DEONTOLOGJISĖ FARMACEUTIKE

Mesazh nga Admin prej Sun Aug 31 2008, 11:33


Neni 9Marrėdhėniet me kolegėt dhe personelinGjatė
punės sė tij, farmacisti duhet tė bėjė kujdes pėr tė ruajtur emrin e
mirė tė profesionit dhe tė ketė marrėdhėnie tė mira me kolegėt dhe
personelin tjetėr mjekėsor.


Kundėrshtitė
dhe mosmarrėveshjet midis kolegėve duhet tė zgjidhen nėpėrmjet
ballafaqimeve tė drejtpėrdrejta dhe, nė rast moszgjidhjeje, duhet t’u
nėnshtrohen vlerėsimit tė Urdhrit profesional.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KODI I ETIKĖS DHE DEONTOLOGJISĖ FARMACEUTIKE

Mesazh nga Admin prej Sun Aug 31 2008, 11:33


Neni 10Detyrimet profesionaleFarmacisti
ka pėr detyrė njohjen me tė rejat e shkencės, abonimin nė periodikun
farmaceutik si dhe pjesėmarrjen nė veprimtaritė kualifikuese pėr
ngritjen profesionale tė tij. Nė rast nevoje dhe kur ėshtė e mundshme,
duhet tė kėshillohet me specialistėt jashtė ose brenda specialitetit tė
tij.


Ai
duhet tė ndihmojė publikun pėr tė kuptuar ēėshtjet shėndetėsore dhe tė
ndihmojė nė edukimin dhe aftėsimin e farmacistėve tė tjerė.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KODI I ETIKĖS DHE DEONTOLOGJISĖ FARMACEUTIKE

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi