Arsimi i lartė, Shamku: Studentėt, tė painformuar

Shko poshtė

Arsimi i lartė, Shamku: Studentėt, tė painformuar

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 08:42

Studentėt janė tė painformuar nė prag tė nisjes sė vitit tė
ri akademik. Asnjė e dhėnė pėr kriteret sipas sistemit tė ri tė Kartės
sė Bolonjės, asnjė e dhėnė pėr kushtet e pranimit dhe as kostoja qė do
t’u kushtojė tė interesuarve, pėr tė ditur nėse ua mban xhepi apo jo.
Shqetėsimi pėr arsimin e lartė ėshtė pėrcjellė sot nga Ledi Shamku,
sekretare e komisionit pėr edukimin nė PS.

Ajo ka deklaruar sot nė njė konferencė pėr shtyp se
Universitetet po shndėrrohen nė uzina me tre turne, duke prodhuar pėr
vit mijėra tė papunė me diplomė. Por, jo vetėm kaq. Gjatė gjithė
mandatit tė vet qeveria, sipas Shamkut nuk bėri asgjė pėr tė investuar
nė cilėsinė e kėrkimit shkencor, parakusht i formimit profesional, por
tani ajo e bllokon thuajse krejt kėtė formim.

“Studentėt ende nuk dinė cilat janė kushtet e pranimit; nuk
dinė as sa do t’u kushtojė ky cikėl shkollimi, pra nė ua mban xhepi ta
pėrballojnė; e pra duket se flitet pėr 1 milionė e 500 mijė lekė nė
vit. Nga ana tjetėr pedagogėt ende nuk dinė sa studentė do kenė, nuk
dinė ēfarė lėndėsh do japin e nuk dinė as ē’leksione tė pėrgatisin”-
tha ajo.

Njė gjė e tillė, sipas Shamkut do tė thotė qė kur mėsimi tė
fillojė, gjithēka do tė bėhet rrokopujė, duke improvizuar ditė pas
dite. Do tė thotė qė edhe kėtė vit me mijėra tė rinj shqiptarė do tė
investojnė mund e parą nė errėsirė. Dhe do tė thotė qė sajesa pėr arsim
europian e konkurrues ėshtė pjesa mė e hidhur nė sajesėn e madhe tė
qeverisė se Shqipėria na qenkėsh vendi i parė nė botė pėr reforma tė
suksesshme.

“Kjo ėshtė njė vorbull e frikshme nė tė cilėn arsimi i lartė
nė Shqipėri nuk ėshtė gjendur ndonjėherė qyshse u krijua”- tha ajo,
duke kėrkuar nė emėr tė studentėve dhe pedagogėve, qė e ashtuquajtura
Ministri e Arsimit dhe e Shkencės tė ndėrhyjė menjėherė e tė kthejė nė
vend funksionimin dhe dinjitetin e kėtyre institucioneve.

Marre nga gazeta Shekulli.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi