Bashkia e Tiranės pėrcakton procedurat pėr nxėnėsit qė aplikojnė pėr bursė

Shko poshtė

Bashkia e Tiranės pėrcakton procedurat pėr nxėnėsit qė aplikojnė pėr bursė

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 08:59

Bashkia e Tiranės njofton tė gjithė nxėnėsit e shkollave tė kryeqytetit
pėr nisjen e procedurave pėr ata qė duan tė pėrfitojnė bursė shtetėrore
studimi. Drejtoria e Menaxhimit tė Strehimit dhe Shėrbimit Social do tė
shqyrtojė kėrkesat e tė gjithė nxėnėsve, tė cilėt dėshirojnė tė
aplikojnė pėr tė pėrfituar bursė shtetėrore. Bashkia ka vendosur si
afat tė fundit tė dorėzimit tė dokumenteve datėn 20 tetor, tė cilat do
tė dorėzohen pranė Bashkisė sė Tiranės. Ndėrkohė qė ka pėrcaktuar
kriteret, procedurat dhe dokumentacionin qė duhet tė ndjekin tė gjithė
nxėnėsit pėr tė pėrfituar tė drejtėn e marrjes sė bursės. Nė pėrfitimin
e bursės kriter kryesor ėshtė pamundėsia ekonomike, si dhe largėsia e
shkollės nga njė zonė nė tjetrėn. Po kėshtu, pėrfitojnė bursė tė gjithė
ata nxėnės qė mbarojnė shkollėn me tė gjitha notat 10, si dhe pėr ata
nxėnės tė shkollave profesionale qė mbarojnė me mesataren mbi 8.


Edituar pėr herė tė fundit nga Admin nė Fri Oct 03 2008, 09:26, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bashkia e Tiranės pėrcakton procedurat pėr nxėnėsit qė aplikojnė pėr bursė

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 08:59

Afati

Bashkia e Tiranės publikon afatin e pėrfundimit tė procedurave dhe
tė dorėzimit tė dokumentacionit pranė zyrave tė saj. Afati i fundit pėr
dorėzimin e dokumentacionit pėr nxėnėsit ėshtė data 20 tetor. Pas
pėrfundimit tė kėtij afati asnjė nga nxėnėsit nuk ka tė drejtė tė
aplikojė dhe detyrimisht humbet tė drejtėn e pėrfitimit tė bursės pėr
kėtė vit, 2008-2009. Kėshtu, aplikantėt qė kalojnė afatin e dorėzimit
tė dokumentacionit tė plotė, kanė tė drejtė tė aplikojnė vitin e
ardhshėm duke nisur procedurat dhe plotėsimin e dokumentacionit nga e
para. Vetėm 190 nxėnės dhe 1600 studentė do tė pėrfitojnė bursė pėr
vitin e ri arsimor. Qeveria, para pak ditėsh ka pėrcaktuar kategoritė
qė do tė marrin ndihmė nga shteti vitin shkollor 2008-2009. Afati
pėrfundimtar pėr shqyrtimin dhe miratimin e bursave pėr vitet e para
ėshtė data 15 dhjetor 2008, pėr tė gjitha kategoritė e shkollave,
ndėrsa pėr vitet e dyta e lart, ėshtė data 30 nėntor 2008. Nė raste tė
veēanta, kur kėshilli i bashkisė apo i komunės nuk mund ta miratojė,
brenda kėtij afati, numrin e bursave tė dhėna, mbetet kompetencė e
Ministrisė sė Arsimit shqyrtimi i kėtyre vendimeve, rast pas rasti.
Bursat e nxėnėsve, pėr vitet e dyta e lart, rishqyrtohen dhe miratohen,
ēdo vit, nga kėshilli i bashkisė dhe komunės, sipas vendndodhjes,
territoriale e administrative tė konvikteve, ku janė vendosur nxėnėsit
konviktorė. Nxėnėsit, qė nė vitin e parė kanė pėrfituar bursė, me
vendim tė kėshillit tė bashkisė apo komunės, ku kanė vendbanimin e
pėrhershėm, e marrin kėtė bursė deri nė pėrfundim tė viteve tė
shkollimit, nėse atyre nuk u ndryshojnė kriteret ekonomike dhe nuk
rezultojnė mbetės. Bursat pėr nxėnėsit, tė cilėt studiojnė nė shkollat
profesionale, nė degėt parėsore pėr zhvillimin e ekonomisė, si nė degėt
bujqėsore, veterinare, pyjore dhe nė ndėrtim, nė vitet e dyta e lart,
dhe qė kanė mbaruar vitin akademik, pararendės, me notėn mesatare mbi
8-tė, planifikohen dhe shpėrndahen nga Ministria e Arsimit.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bashkia e Tiranės pėrcakton procedurat pėr nxėnėsit qė aplikojnė pėr bursė

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 09:00

Kriteret

Pėr pėrfitimin e bursės janė vendosur disa kritere nėpėrmjet tė
cilave disa nxėnės mund tė pėrzgjidhen dhe mjaft tė tjerė ngelen jashtė
skemės sė pėrfitimit. Njė ndėr kriteret kryesore ėshtė kriteri
ekonomik. Kėshtu, kur njė nxėnės vazhdon shkollėn larg vendbanimit tė
tij nė njė largėsi mbi 5 kilometra dhe plotėson kriterin ekonomik,
atėherė ai ka tė drejtė tė pėrfitojė bursė sipas rregullores sė
pėrcaktuar me ligj. Tė drejtė pėrfitimi tė trajtimit me bursė kanė
nxėnėsit qė banojnė nė fshat, tė cilėt nuk kanė shkollė 9-vjeēare
brenda rrezes prej 5 kilometrash dhe qė vendosen nė konvikt publik. Njė
ndėr kriteret qė bėn qė njė nxėnės tė trajtohet me bursė shtetėrore
ėshtė pėr nxėnėsit qė kanė pėrfituar statusin e jetimit dhe qė
plotėsojnė kriterin ekonomik. Po kėshtu, kjo e drejtė i jepet edhe
atyre nxėnėsve qė kanė humbur kujdestarinė prindėrore me vendim gjykate
tė formės sė prerė dhe qė plotėsojnė kriterin ekonomik. Nė tė njėjtėn
kategori pėrfitimi vendosen edhe nxėnėsit qė kanė statusin e invalidit,
paraplegjikut dhe tetraplegjikut dhe qė plotėsojnė kriterin ekonomik.
Pjesė e skemės sė pėrfitimit mund tė bėhen edhe fėmijėt e punonjėsit tė
policisė, qė ka humbur jetėn pėr shkak tė detyrės. Nė kėtė rast nuk
merret parasysh kriteri ekonomik. Nxėnėsit pėrfitojnė bursė studimi
edhe nė bazė tė rezultateve tė arritura gjatė viteve tė shkollės, kur
notat janė tė gjitha dhjeta.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bashkia e Tiranės pėrcakton procedurat pėr nxėnėsit qė aplikojnė pėr bursė

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 09:01

Kriteret e pėrfitimit tė bursės janė si mė poshtė:A. Kriteri ekonomik pėr nxėnėsit kur:

a. Nxėnėsit, qė vazhdojnė studimet larg vendbanimit tė tyre nė
largėsinė mbi 5 km dhe plotėsojnė kriterin ekonomik, sipas pasqyrės nr.
1, qė i bashkėlidhet kėtij vendimi.

b. Nxėnėsit qė banojnė nė fshat, tė cilėt nuk kanė shkollė 9-vjeēare brenda rrezes prej 5 km, e qė vendosen nė konvikt publik.

c. Nxėnėsit dhe studentėt, qė kanė pėrfituar statusin e jetimit dhe qė plotėsojnė kriterin ekonomik.

ē. Nxėnėsit dhe studentėt tė cilėt kanė humbur kujdestarinė
prindėrore me vendim gjykate tė formės sė prerė dhe qė plotėsojnė
kriterin ekonomik.

d. Secili nga studentėt bashkėshortė qė ka fėmijė, qė plotėson kriterin ekonomik dhe vendoset nė konvikt publik.

dh. Fėmijėt (nxėnėsit apo studentėt) qė kanė statusin e invalidit,
paraplegjikut dhe tetraplegjikut dhe qė plotėsojnė kriterin ekonomik.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bashkia e Tiranės pėrcakton procedurat pėr nxėnėsit qė aplikojnė pėr bursė

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 09:01

B. Jashtė kriterit ekonomik


Fėmija i punonjėsit tė policisė, qė ka humbur jetėn pėr shkak tė detyrės.


C. Sipas rezultateve tė arritura nxėnėsit

a. Nxėnėsit e arsimit tė mesėm profesional, tė cilėt kanė mbaruar vitin shkollor paraardhės me tė gjitha notat 10- ta.


b. Studentėt, tė cilėt regjistrohen nė vitin e parė tė shkollės sė lartė, e qė kanė mbaruar shkollėn e mesme me Medalje tė Artė.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bashkia e Tiranės pėrcakton procedurat pėr nxėnėsit qė aplikojnė pėr bursė

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 09:02

c. Studentėt qė regjistrohen nė vitin e parė tė shkollės sė lartė e qė
janė shpallur nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės mė tė mirėt e
Maturės Shtetėrore, numri i tė cilėve pėr vitin 2008 ėshtė 30 (
tridhjetė). Kjo kategori studentėsh pėrfiton bursė vetėm pėr vitin
shkollor 2008-2009.

ē. Studentėt tė cilėt kanė mbaruar vitin akademik paraardhės me tė gjitha notat 10 – ta.


d. Studentėt qė vazhdojnė studimet nė degėt matematikė dhe fizikė,
pėr vitet e dyta e lartė e qė kanė mbaruar vitin akademik paraardhės me
notėn mesatare mbi 8-tė.

avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bashkia e Tiranės pėrcakton procedurat pėr nxėnėsit qė aplikojnė pėr bursė

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 09:03

D. Sipas degėve pėrparėsore pėr zhvillimin e ekonomisė (nxėnės)


Nxėnėsit tė cilėt vazhdojnė studimet nė shkollat profesionale, nė
degėt bujqėsore, veterinare, pyjore dhe nė ndėrtim, nė vitet e dyta e
lart dhe qė kanė mbaruar vitin akademik, pararendės, me notėn mesatare
mbi 8-tė.


Bazuar nė pikėn 6 tė Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave Nr. 1211
datė 27.08.2008, bursat e nxėnėsve pėr vitet e dyta e lart rishqyrtohen
pėr ēdo vit nga Kėshilli i Bashkisė dhe Komunės sipas vendndodhjes
territoriale dhe administrative tė konvikteve nė tė cilin janė vendosur
nxėnėsit konviktorė.


Bazuar nė pikėn 8 tė Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave Nr. 1211,
date 27.08.2008 pėr vitin shkollor 2008 – 2009 Bashkia e Tiranės do tė
trajtojė me bursė shteti, studentėt qė vijnė nga familje me tė ardhura
tė pakta, pėr rastet e invalidėve, paraplegjikėve, tetraplegjikėve,
etj, duke i pėrjashtuar nga kriteri pėr tė vazhduar studimet jashtė
vendbanimit tė tyre.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bashkia e Tiranės pėrcakton procedurat pėr nxėnėsit qė aplikojnė pėr bursė

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 09:03

Dokumentacioni pėr bursa shteti


Kėrkesė me shkrim nga nxėnėsi, studenti ose prindi

Certifikatė e pėrbėrjes familjare tė nxėnėsit apo studentit

Vėrtetim qė ėshtė nxėnės i vitit tė parė tė shkollės sė mesme apo tė lartė

Vėrtetim banimi nga Njėsia Bashkiake ku jeton

Fotokopje tė noterizuar tė statusit tė jetimit, nė ato raste qė e gėzojnė kėtė status

Vėrtetim qė janė fėmijė tė punonjėsve tė policisė ose ushtarakė, tė cilėt kanė humbur jetėn nė detyrė ose pėr shkak tė detyrės

Vendim tė gjykatės pėr ato raste qė kanė kujdestarinė prindėrore.

Fotokopje tė noterizuar tė medaljes sė artė, tė fituar nė mbarim tė shkollės sė mesme.

Statusin e invalidit, paraplegjikut dhe tetraplegjikut etj.

Certifikatė pėr mė tė mirėt e maturės shtetėrore, pėr vitin 2008 nga M.A.SH.

Deklarata ekonomike

Dokumentet qė vėrtetojnė tė ardhurat e trungut familjar.

Vėrtetim page mujore, si dhe shtesat pėr pagesėn familjare, pėr prindėrit qė janė nė marrėdhėnie pune.

Nė rast se nuk janė nė marrėdhėnie pune, vėrtetim nga zyra e
pėrkrahjes sociale pėr ndihmė sociale dhe kompensime pėr anėtarėt nė
ngarkim.
Vėrtetim nga zyra e punėsimit, nėse figuron i regjistruar si i
papunė, si dhe vėrtetim nga zyra e pėrkrahjes sociale nėse nuk merr
kompensime pėr ēdo person tė certifikatės familjare qė ka mbushur
moshėn 18-vjeē. Vėrtetimet tė kenė numrin e kartelės sė personit.
Nė rast se prindėrit janė nė pension, vėrtetim nga Dega e
Sigurimeve Shoqėrore duke pėrcaktuar pensionin dhe shtesat e tjera.
Vėrtetimi i pensionit tė ketė dhe numrin e kartelės sė personit.
Vėrtetim nga zyra e tatimeve nėse ka veprimtari private.

Vėrtetim nga shkolla pėr motrat dhe vėllezėrit, tė cilėt janė nė marrėdhėnie shkolle.

Vėrtetim nga zyra e regjistrimit tė pasurive tė paluajtshme pėr zotėrim prone fitimprurėse.

Vėrtetim nga institucionet pėrkatėse pėr pjesėtarė tė familjes, tė cilėt janė ushtar, jashtė shtetit, etj.

avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bashkia e Tiranės pėrcakton procedurat pėr nxėnėsit qė aplikojnė pėr bursė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi