Fondi i Ekselencės, nisin aplikimet pėr vitin akademik 2008-2009

Shko poshtė

Fondi i Ekselencės, nisin aplikimet pėr vitin akademik 2008-2009

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 09:06

Ministria e Arsimit shpall hapjen e procedurave tė aplikimit pėr
programin e Ekselencės pėr vitin akademik 2008-2009. Aplikimi do tė
bėhet sipas shtatė fushave tė pėrcaktuara, qė pėrkatėsisht janė:
Shkencat Sociale dhe Albanologjike; Sistemet dhe Teknologjitė e
Informacionit; Biodiversiteti dhe Mjedisi; Bujqėsia, Ushqimi dhe
Bioteknologjitė; Shėndeti; Uji dhe Energjia; Materialet. Aplikimet do
tė jenė individuale dhe klasifikimi i kandidatėve do jetė transparent
dhe publik.


Edituar pėr herė tė fundit nga Admin nė Fri Oct 03 2008, 09:27, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fondi i Ekselencės, nisin aplikimet pėr vitin akademik 2008-2009

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 09:07

Afati

Afati i dorėzimit tė dokumenteve pėr aplikim ėshtė deri nė datėn 30
shtator 2008. Studentėt dhe shkencėtarėt e rinj qė janė me rezultate tė
shkėlqyera mund tė pėrfitojnė nga Fondi i Ekselencės tė akorduar nga
Ministria e Arsimit dhe Shkencės pėr: bursa tė posaēme, pėr studentė qė
kryejnė studimet e doktoratės jashtė vendit; bursa tė posaēme pėr
shkencėtarė tė rinj, pėr studimet e postdoktoratės, jashtė vendit;
ēmime pėr studentė, fitues nė konkurse dhe olimpiada ndėrkombėtare;
botime shkencore me nivel tė lartė shkencor. Qeveria shqiptare po
kontribuon me njė fond tė posaēėm pėr studime tė plota doktorate apo
postdoktorate tė dhjetėra shkencėtarėve tė rinj nė universitete
perėndimore prestigjioze. Kėta studiues, qė do tė formohen me dijet e
kohės dhe detyrimisht do tė japin kontributin e tyre pėr 5 vjet nė
Shqipėri, do tė jenė njė mbėshtetje e rėndėsishme e Arsimit tonė tė
Lartė dhe e Kėrkimit Shkencor. Ata do tė ndihmojnė jo vetėm nė rritjen
cilėsore tė formimit dhe kėrkimit nė universitetet tona, por edhe nė
rritjen e nivelit tė bashkėpunimit me universitetet perėndimore, ku
kėta studiues do tė kryejnė kualifikimin e tyre.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fondi i Ekselencės, nisin aplikimet pėr vitin akademik 2008-2009

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 09:08

Pėrzgjedhja

Pėrzgjedhja e kandidatėve kryhet para fillimit tė ēdo viti akademik
nga komisione pėrzgjedhėse tė ngritura me urdhėr tė ministrit tė
Arsimit. Kėto komisione kanė nė pėrbėrje profesorė tė universiteteve,
nė varėsi tė fushės, si dhe njė pėrfaqėsues nga Ministria e Arsimit.
Kur fondi i veēantė plotėsohet edhe nga donacione, nė komision merr
pjesė edhe njė pėrfaqėsues i donatorėve. Pėrzgjedhja e kandidatėve
bėhet sipas procedurave tė pėrcaktuara me udhėzim tė ministrit tė
Arsimit. Lista pėrfundimtare e kandidatėve tė pėrzgjedhur dhe masa e
bursės pėr secilin prej tyre miratohen nga ministri i Arsimit, pasi
kandidati tė ketė nėnshkruar deklaratėn, e miratuar nga ministri, pėr
punėsim nė Shqipėri. Lista botohet nė faqen e internetit tė Ministrisė
sė Arsimit.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fondi i Ekselencės, nisin aplikimet pėr vitin akademik 2008-2009

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 09:08

Pėrjashtimi

Studentėt, tė cilėt ndėrpresin studimet pėr mė shumė se njė vit
(akademik), pėrveē rasteve kur paraqesin raport mjekėsor, humbin tė
drejtėn e pėrfitimit tė mėtejshėm tė bursės sė studimit. Studentėt, tė
cilėt nuk i japin tė gjitha provimet apo e pėrfundojnė vitin me notė
mesatare mė tė ulėt se nota 9 (tė ekuivalentuar, sipas vlerėsimit tė
shtetit pėrkatės, ku studiojnė) apo marrin ndonjė notė mė tė ulėt se
nota 8, nuk pėrfitojnė bursė nė vitin pasardhės. Studentėt dhe
shkencėtarėt e rinj, qė kanė pėrfituar bursė sipas kėtij vendimi kur,
pas pėrfundimit tė studimeve refuzojnė tė punojnė nė Shqipėri, sipas
kushteve tė pėrcaktuara nė kontratėn e lidhur, detyrohen tė kthejnė
shumėn e marrė nė formė burse. Mbi bazėn e numrit tė bursave qė
disponohen si dhe tė listės sė pėrzgjedhjes sė ngushtė, tė pėrpiluar
nga komisioni pėrzgjedhės, ministri i Arsimit shpall me urdhėr listėn e
kandidatėve fitues. Kjo listė, sė bashku me tė dhėnat mė tė rėndėsishme
tė dosjeve tė kandidatėve bėhen publike.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fondi i Ekselencės, nisin aplikimet pėr vitin akademik 2008-2009

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 09:09

Aplikimet sipas fushave

Shkencat Sociale dhe Albanologjike

Sistemet dhe Teknologjitė e Informacionit

Biodiversiteti dhe Mjedisi

Bujqėsia, Ushqimi dhe Bioteknologjitė

Shėndeti

Uji dhe Energjia

Materialetavatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fondi i Ekselencės, nisin aplikimet pėr vitin akademik 2008-2009

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 09:09

Kontakti

Pėr aplikimiet personi i kontaktit ėshtė:

Anila Theodhori

Pėrgjegjės Sektori i Kurrikulave dhe Politikave Universitare

Drejtoria e Politikave tė Arsimit tė Lartė

Ministria e Arsimit dhe Shkencės
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fondi i Ekselencės, nisin aplikimet pėr vitin akademik 2008-2009

Mesazh nga Admin prej Fri Oct 03 2008, 09:10

Pėrfitimet

studentėt dhe shkencėtarėt e rinj, tė shkėlqyer mund tė pėrfitojnė
nga Fondi i Ekselencės tė akorduar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės
pėr:
Bursa tė posaēme, pėr studentė, qė kryejnė studimet e doktoratės jashtė vendit;

bursa tė posaēme, pėr shkencėtarė tė rinj, pėr studimet e postdoktoratės, jashtė vendit;

ēmime pėr studentė, fitues nė konkurse dhe olimpiada ndėrkombėtare;

botime shkencore me nivel tė lartė shkencor.

avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Localisation : Tirane
Registration date : 13/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://mirazh.msnyou.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fondi i Ekselencės, nisin aplikimet pėr vitin akademik 2008-2009

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi