fizika...

Shko poshtė

fizika...

Mesazh nga ultimo101 prej Sun Dec 07 2008, 13:47

Fizika ėshtė shkenca nėpėrmjet sė cilės njerėzit pėrpiqen tė kuptojnė se si funksionon natyra

Fizika
eshte shkence ekzakte. Me ndihmen e shkencave ekzakte, njerzit mundohen
ti shpjegojne dukurite natyrore. Per kete qellim ne shkence perdoren
metoda nga shkencetaret te cilat pasi te jene vertetuar me metoda
ekzakte thone qe jane ligje natyrore keto ligje saktesishte jane ligje
shkencore te shpjegimit te dukurive natyrore. Tentim tjeter i
shpjegimit te dukurive natyrore eshte dhe religjioni i cli per
verteimin e ligjeve natyrore perdore metoda jo ekzakte te ngjajshme me
ligjet e shkencave shoqerore. Si shembull ligjet ne ekonomi
(marketing).Per kete mendoi se duhet te jete:

* fizika si
shkence natyrore ekzakte si objekt studimi ka materien(substancen) dhe
vetit e saja fizike si forca, elascititeti, perqushmeria ... .
(Saktesisht nuk e di vetem dicka qishtu duhet me qene) ..., ne hapsire.

* kimia si shkence natyrore ekzakte si objekt studimi ka
materien(substancen) dhe vetit e saja kimike si perberja e materes,
ngjyra, ... , ne hapsire.
* etj.

Deri me sote eshte
vertetuar se energjia eshte veti e materies(substances/lendes), pasi qe
nuk eshte vertetu me ligje shkencore ekzakte qe nga energjia eshte
krijuar materia. Disa shkenca ekszakte kane shtruar teorit mbi krijimin
e gjithesise por vertetimi i tyre me metoda ekzakte ende nuk eshte i
mundshem. --172.176.162.56 2005 Prill 9 02:58 (UTC)


Nuk kam
patur kohe te shkruaj mbi metoden shkencore, megjithate mendoj se ajo
duhet shkruar tek artikull mbi shkencen ne pergjithesi. Sa per objektet
e studimit perkufizimi qe kam dhene aty eshte marre nga tekstet
shkollore universitare. Duhet bere nje ndarje midis energjise, lendes
dhe materies. Energjia dhe lenda (matter) jane dy forma te ndryshme te
materies (dmth materia dhe lenda nuk eshte e njejta gje) dhe mund te
transformohen nga njera tek tjetra. E=mc2, etj,etj.nervi_modest 2005
Prill 9 10:38 (UTC)

Mire, mire po se pari heke njonen
ose dege e shkences ose shkence. E se dyti per lende nuk po e kuptoi
c“kafit po i thu lende.(lende=lenge apo lende=substance si lenda e pare
ne industri; lende=dege e shkencave) si eshte e shkruar ne anglisht.

Nganjehere energjia ngatrohet gjate perkthimeve nga anglishtja.
Ndoshta ne librat univerzitare shqyrtohet teoria qe nga materia mund te
fitohet energjia (e kalle cigaren) dhe nga energjia materia (i mledhe
copate e cigares edhe e bone cigaren). Jane duke provu disa shkenctare
austriak mbi Danube. Po ajo edhe per 1000 vjet po ta garantoi se nuk
bohet (qe besa edhe ma vone) vetem shka bojin propagand. Nese i dine
pak ligjet e fizikes nuk ka nevoje shume deri ne klasen e tete mundesh
me e kuptu. Une nuk hutona mase "shkenctareve" si mileti mas hoxhes por
kqyri realitetin. E kjo i bie vertetimi me metoda ekzakte (precize),
nuk d.m.th se i nencmoje ato mendime per transformim te materies por ju
besoje sa atyre te religjionit.

Nuk te kuptoj plako. Lėnda ne
shqip eshte materiali, pėrmbajtja, substanca. Lėnda mund te jete ne
katėr gjendje: te lenget, te ngurte, te gazte dhe plazma. Energjia dhe
lenda jane forma te materies. Sa per transformimin e energjise ne lende
dhe lendes ne energji duhet te besh nje kurs relativiteti dhe fizike
kuantike
avatar
ultimo101
Admin
Admin

Numri i postimeve : 19
Age : 33
Registration date : 11/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi