Cilėt janė njerėzit me inteligjencėn tė lartė

Shko poshtė

Cilėt janė njerėzit me inteligjencėn tė lartė

Mesazh nga ultimo101 prej Sun Feb 01 2009, 23:16

Kjo
shifėr varion nga numri 20 nė 160. Koeficienti mesatar ėshtė 100 pikė,
prandaj nėse merrni mė pak pikė se kaq, atėherė jeni pak mė tė ngathėt
se mesatarja e njerėzve. Nėse keni marrė pikė mė tė larta se 100,
atėherė kjo tregon se jeni mė tė zgjuar se mesatarja e individėve qė ju
rrethojnė.

Gjeni nuk ėshtė vetėm Albert Ajnshtajni. Leonardo
da Vinēi dhe Michelangelo, Rene Descartes dhe Voltaire e kanė vėrtetuar
se kanė patur njė inteligjencė jashtė normales, por cilėt janė njerėzit
e kohėve tė sotme qė do tė mbahen mend nė dekadat qė do tė vinė si
gjenitė e tokės? Individi mė i zgjuar i kohėrave ėshtė koreani Kim
Ung-Yong (1963. Ai u vlerėsua me 210 pikė nė testin “Stanford Binet”,
sipas librit “Gines” tė rekordeve. Ai lexon dhe shkruan nė gjuhėn
japoneze, koreane, gjermane dhe angleze qė nė moshėn 4-vjeēare. Nė po
tė njėjtėn moshė zgjidhi integrale tė vėshtira dhe krijoi poezi nė
televizionin japonez. Pėrfundoi universitetin “Hanyang” nė pėrvjetorin
e 6-tė. Nė moshėn 7-vjeēare u ftua nė SHBA nga NASA. U diplomua nė
universitetin e Kolorados kur ishte 15 vjeē. Kreu kėrkime shkencore nė
NASA deri nė vitin 1978, atėherė kur u kthye nė Kore.


listėn e personaliteteve nga e kaluara ata qė kanė koeficientin mė tė
lartė janė individė me shumė aftėsi. I pari ndėr personalitetet e sė
kaluarės me njė koeficient tė inteligjencės prej 190 pikėsh ėshtė
Ludwig Wittgenstein (1889-1951). Wittgenstein ėshtė njė filozof
austriak i shekullit tė 20-tė, i cili kontribuoi me ide tė rėndėsishme
nė filozofinė e matematikės, filozofinė e mendjes dhe veēanėrisht nė
filozofinė e mendjes. Leonardo da Vinēi ishte shkencėtar, matematicien,
inxhinier, shpikės, anatomist, piktor, skulptor, arkitekt, botanist,
muzikant, poet dhe shkrimtar. Filozofėt ju kėshillojnė tė mos i kini
zili apo tė rivalizoni me njerėzit nė listė. Njerėzit duhen respektuar
pėr veprimet e tyre dhe jo tė gjithė e kanė pėrdorur mendjen e zgjuar
pėr qėllime tė mira.

Gjenitė e sė kaluarės

Koeficienti Emri

* 190 - Ludwig Wittgenstein
* 190 - Sir Isaac Newton
* 190 - Fransois-Marie Arouet (Voltaire)
* 180 - Leonardo da Vinci
* 180 - David Hume
* 180 - Buonarroti Michelangelo
* 179 - Johann Wolfgang von Goethe
* 176 - Emanuel Swedenborg
* 176 - Gottfried Wilhelm von Leibniz
* 175 - Johannes Kepler
* 175 - Edmund Spenser
* 175 - Baruch Spinoza
* 174 - John Stuart Mill
* 171 - Blaise Pascal
* 170 - Michael Faraday
* 170 - George Friedrich Handel
* 170 - Antoine Lavoisier
* 170 - Martin Luther
* 165 - Galileo Galilei
* 165 - Charlotte Bronta
* 165 - Johann Sebastian Bach
* 165 - Thomas Hobbes
* 165 - Carl von Linna
* 165 - John Locke
* 165 - Joseph Priestley
* 165 - Ludwig van Beethoven
* 165 - Samuel Johnson
* 162 - Rena Descartes
* 162 - Madame De Stael
* 160 - Albert Einstein
* 160 - Robert Boyle
* 160 - Benjamin Franklin
* 159 - Immanuel Kant
* 156 - Linus Carl Pauling
* 156 - Sofia Kovalevskaya
* 156 - Thomas Chatterton
* 156 - Olof Palme
* 155 - Rembrandt van Rijn
* 155 - Miguel de Cervantes
* 155 - Jonathan Swift
* 153 - Charles Darwin
* 153 - Wolfgang Amadeus Mozart
* 150 - George Eliot (Mary Ann Evans)
* 150 - Nicolaus Copernicus
* 150 - Abraham Lincoln
* 145 - Napoleon Bonaparte
* 145 - Anna Lindh
* 143 - George Sand (Aurore Dupin)
* 140 - George Washington
* 130 - Ulysses S. Grant
* 130 - Sir Francis Drake

Sistemi tradicional i vlerėsimit tė pikėve tė inteligjencės

Pikėt Sistemi tradicional i vlerėsimit

140 + Gjeni apo gati gjeni (0.25 pėr qind)
130 - 139 Tė talentuar
120 - 129 Inteligjencė shumė e lartė
110 - 119 Inteligjencės e lartė
90 - 109 Mesatare/Normale (50 pėr qind)
80 - 89 Ngathtėsi
70 - 79 Mangėsi nė kufi
50 - 70 Vonesė e lehtė mendore
35-50 Vonesė mesatare mendore
20 - 35 Vonesė e rėndė mendore
< 20 Vonesė e thellė mendore (1 pėr qind) [/b]
avatar
ultimo101
Admin
Admin

Numri i postimeve : 19
Age : 33
Registration date : 11/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi