Migrena- Zbutja e dhimbjes

Shko poshtė

Migrena- Zbutja e dhimbjes

Mesazh nga ultimo101 prej Sun Feb 01 2009, 23:20

Migrena ėshtė kokėdhembje periodike nė
lidhje tė ngushtė me ndryshimin e shtypjes sė ajrit. Migrena
identifikohet sipas dhembjeve pulsive pas syve apo nė ballė, tė
shoqėruar me mundime, ndjeshmėri ndaj dritės dhe zėrave, e ndonjėherė
edhe dėshtimi i fushės sė tė parit (fotografia do tė duket pjesėrisht e
shtrembėruar).

Pėr tė zbutur dhembjen, do t'ju ndihmojnė
analgjetikėt nga grupi i ergotaminave apo antireumatikėve josteroidė,
ndėrkaq tretmani i akupunkturės do tė zbusė dhe ulė intensitetin e
kokėdhembjes.

Migrena shpesh ėshtė e lidhur edhe me ushqimin,
p.sh. konsumimi i alkoolit, ēokollatės dhe tė disa llojeve tė
djathėrave tė yndyrshėm. Prandaj, shmanguni alkoolit dhe prodhimeve tė
tilla ushqimore, aq mė parė kur shkaktohen ndryshime tė motit dhe tė
shtypjes sė ajrit.

Shqetėsimet verore

Ndryshimet
klimatike nuk ndikojnė vetėm nė keqėsimin e disa sėmundjeve, por edhe
nė gjendjen e pėrgjithshme tė organizmit. Prandaj nė verė shpesh jemi
tė lodhur pa ndonjė mundim tė madh. Nė qoftė se ndjeheni i lodhur
menjėherė pas zgjimit? Jeni tė padisponuar, keni depresion dhe jeni
apatikė, ndėrkaq forca e koncentrimit ju ėshtė gjithnjė e mė e dobėt?
Atėherė mund tė jeni tė sigurt se "vuani nga ndryshimet klimatike".


qoftė se i keni simptomat e sipėrpėrmendura, nuk keni nevojė tė humbni
kohė duke shkuar te mjeku. Do t'ju ndihmojė ushqimi i ndryshėm i pasur
me vitamina dhe minerale, hani sa mė shumė perime tė freskėta, pini ēaj
bimėsh, qumėsht dhe prodhime tė saj, zvogėlojeni pirjen e alkoolit dhe
tė duhanit, ndėrkaq do t'ju ndihmojė edhe nė qoftė se qėndroni nė ajėr
tė pastėr duke bėrė ndonjė ushtrim tė lehtė trupor. Nė qoftė se gjatė
dimrit nuk keni marrė preparate multivitaminoze,akoma nuk ėshtė vonė
pėr to.
avatar
ultimo101
Admin
Admin

Numri i postimeve : 19
Age : 33
Registration date : 11/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi